Jak przygotować się do nagrania?

Po długich namysłach w końcu decyzja: nagrasz swój własny podcast! Tylko od czego tutaj zacząć? Oto kilka podstaw jak przygotować się do nagrania własnego podcastu, a raczej jak najpierw zrobić pod niego solidny fundament.

Kiedy zadajemy sobie pytanie jak nagrać podcast, zwykle wyobrażamy sobie od razu drogie mikrofony, miksery, statywy i programy do obróbki dźwięku. Nasza rada: na początku nie zaprzątaj sobie tym aż tak bardzo głowy. Podcast to bowiem nie tylko sprzęt i sam moment nagrywania. To także bardzo ważny etap przygotowań, kiedy planujesz treść, wybierasz formę audycji i testujesz swoje umiejętności.

Jeśli więc jesteś debiutantem i też zastanawiasz się, jak zrobić własny podcast, śpieszymy z podpowiedzią.

Jak zacząć – Najpierw pomysł i formuła

Na szczycie listy przygotowań do własnego kanału podcast, jest pomysł na treści. Musisz także wymyślić nazwę swojego kanału i skrócony opis. Warto, żeby nazwa zaciekawiała i obiecywała wartościową rozmowę. Dla Twojego słuchacza to będzie decyzja, czy właśnie w Twoim towarzystwie spędzić najbliższe kilkadziesiąt minut. „Moje przyjaciółki idiotki”, „Od laika do stoika”, „Dietetyka oparta na faktach” – to wybrane nazwy podcastów, które składają jasną obietnicę. Zastanów się, jakiej formy oczekują od Twojej marki odbiorcy. I bądź kreatywny.

Jeśli ustaliłeś temat podcastu, jesteś pewien, że wpisuje się on w cele strategiczne firmy i będzie atrakcyjny dla odbiorców, musisz określić formułę nagrania. Masz dwie drogi: wywiad lub one man show.

Bardziej dynamicznym formatem jest na pewno rozmowa, dlatego jeśli masz możliwość zapraszania gości, warto z tego skorzystać. Przy czym gościem wcale nie musi być osoba z zewnątrz. Jeśli prowadzisz biznes, możesz równie dobrze porozmawiać z pracownikiem swojej firmy i wspólnie z nim poruszyć ważne zagadnienie. Możesz też zaprosić chociażby zadowolonego klienta.

Monolog to trudniejsza formuła, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz przygodę z podcastami. Jednej osobie może być po prostu trudniej utrzymać uwagę słuchaczy. Dlatego oprócz wiedzy, ważna jest też charyzma. Mówiąc wprost: jeśli chcesz występować solo, musisz „mieć gadane”.

Monolog ma jednak też swoje zalety. Jedną z nich jest chociażby tzw. recykling treści. Zawsze możesz przecież zrobić odcinek podcastu czytając swój najnowszy wpis na blogu.

Nie idź na żywioł, zrób konspekt lub napisz tekst

Improwizacja to coś dla doświadczonych twórców. Jako początkujący napisz scenariusz lub przynajmniej konspekt. Podcast – tak jak każda dłuższa forma – powinien mieć bowiem klarowną strukturę ze wstępem, rozwinięciem i zakończeniem.

Jeśli wybierasz rozmowę, przygotuj listę zagadnień, które chciałbyś poruszyć. Celowo nie piszemy o pytaniach, tylko o zagadnieniach, ponieważ nie ma nic gorszego niż zadawanie sztywno zaplanowanych pytań punkt po punkcie. Aby rozmowa była dynamiczna i interesująca, jako prowadzący musisz reagować na odpowiedzi gościa. Poza tym, konspekt będzie też przydatnym materiałem dla rozmówcy, który przecież też będzie chciał przygotować się do nagrania.

Taka mapa myśli przyda Ci się też oczywiście przy prowadzeniu podcastu w pojedynkę. A jeżeli występujesz sam i chcesz czuć się jeszcze pewniej, napisz po prostu tekst audycji. Ale pamiętaj, w takiej sytuacji bardzo ważna jest naturalność. Chodzi o uniknięcie wrażenia czytania, dlatego najlepiej dobrze przyswoić treść, a tekst traktować potem tylko jako ściągawkę.

Nagrywaj i posłuchaj siebie

Masz temat, plan, przygotowaną treść, teraz czas na testy i nagranie.

Jak nagrywać podcast? Na początku wcale nie musisz dysponować drogim mikrofonem, mikserem i profesjonalnym oprogramowaniem. Na starcie wystarczy Ci komputer, telefon i prosty mikrofon krawatowy za kilkadziesiąt złotych.

Kiedy nagrasz już na dyktafon swój pierwszy podcast, poświęć później trochę czasu na dokładną analizę materiału. Przesłuchaj go kilka razy, zwróć uwagę jak się wypowiadasz, czy mówisz wyraźnie, czy nie pędzisz za bardzo lub odwrotnie – czy nie mówisz zbyt usypiająco. Zawsze warto też włączyć nagranie komuś zaufanemu.

Pierwsze odcinki podcastu mogą nie być idealne. Zapewne, na dalszym etapie jakość sprzętu i wygłuszenie pomieszczenia będą odgrywały coraz większą rolę.

Dlatego jeśli nie chcesz się martwić technikaliami, możesz skorzystać z naszego profesjonalnego i przytulnego studia nagrań Mampodcast.pl:

  • – wynajem studia bez realizatora
  • – wynajem studia z obsługą realizatora

Możesz też podesłać swoje nagranie, my zrobimy obróbkę dźwięku, a ty otrzymasz gotowy plik do dystrybucji swojego podcastu w sieci.

Jeśli masz więcej pytań o to, jak wystartować z podcastami, to napisz do nas.